العربية русский English Türkçe Ana Sayfa
"Tüm Yeni Konut ve Ofis Projelerinin Buluşma Noktası"Piri Reis Vadisi projesi başlıyorTOKİ ve Karaman Belediyesi işbirliğiyle yapılacak olan Piri Reis Vadisi projesi ile Ankara’da Dikmen Vadisi’ne benzer yeni bir yaşam alanı oluşturulacak.


Karaman Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu ve TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu düzenledikleri basın toplantısı ile talep kabulü devam eden Piri Reis Vadisi Projesi’ni kamuoyuna tanıttılar.


Toplantıda konuşan TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Konyalıoğlu, Piri Reis Vadisi projesinde talep örgütlenmesi dedikleri bir sistemle sürecin başladığını açıkladı. Konyalıoğlu, “Bu süreç 7 Aralık tarihine kadar devam edecek. Karaman Belediyesi geçmişte bize bir kaç tane proje sundu. Bunlarla ilgili 2010 yılından bu yana ön tespit ve fizibilite çalışmalarını yapmaya başladık. Doğukışla’da yapılacak olan Piri Reis projesi için 2012 yılının Haziran ayında Karaman Belediyesi ile protokol imzaladık” diye konuştu.


Bu projenin Karaman’ın vizyonunu geleceğe taşıyacak, büyük ve kapsamlı bir proje olduğunu vurgulayan Konyalıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu projede ilk etapta 912, toplamda 1728 konut yapmayı planlıyoruz. Proje genelinin alanı yaklaşık 50 hektar. Burada konutlar farklı tiplerde ve metrajlarda yapılacak. Normal konutlar olarak 3+1, özel konutlar olarak 4+1, hatta 5+1 sunuşlarımız olacak. Bunun dışında teras evler adıyla son derece konforlu villalarımız olacak. Projenin uygulanacağı alanın büyük bir kısmı belediyemize ait. Hak sahipleri de var. Biz hak sahibi olan insanlarla konuşup anlaşıp onlara buradan konut vermeyi düşünüyoruz. Yani onların mülkünü istimlak edip bu projenin dışında tutmak gibi bir niyetimiz yok. Bu proje ile Karaman’ı bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Piri Reis Projesi bir kentsel dönüşüm projesi değil. Çünkü mülkiyet belediyenin. Bu projenin bir tarafı TOKİ diğer tarafı da Karaman Belediyesi’dir. Karamanlı vatandaşlarımızdan bizlere itibar etmelerini ve talep toplam süresince ilgili bankaya gidip müracaat etmelerini bekliyoruz” dedi.


Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu ise, Piri Reis Vadisi projesinin Karaman’ın en pahalı ve en önemli yatırımlarından bir tanesi olduğunu belirtti. Tamamı nitelikli 1728 konut planlandığını ifade eden Uğurlu, şunları kaydetti: “Bu benzer uygulama Ankara Dikmen Vadisi’nde var. Orası tamamen bitmiş ve kullanımda olan bir proje. İlimizde gerçekleştirilecek olan da oraya benzer nitelikte yapıldı. Toplu konutun yaptığı uygulamalar içinde de önemli bir yere sahip olacak proje. Piri Reis Vadisi Türkiye genelinde yenilikler getiriyor. Bildiğiniz gibi şehir merkezleri genellikle kamu binalarının ağırlıklı ve yeşilin az olduğu bir durum olarak planlanır. Biz çok değişik bir planlamayla şehir içinde kent ormanı teşekkül ettiriyoruz. Kent ormanının içinde sosyal donatı binaları planlıyoruz, kamu yatırımlarını da bu planlamanın etrafında oluşturuyoruz. Biz Piri Reis Vadisini hem oturmak için son derece uygun bir yer olarak, hem de yatırım için kendisine devamlı farklı bir değer katan planlama olarak görüyoruz.''