العربية русский English Türkçe Ana Sayfa
"Tüm Yeni Konut ve Ofis Projelerinin Buluşma Noktası"Konut yatırımcısına kazandırdıTürkiye’de konut hem bir ihtiyaç hem de bir yatırım aracı. Konut fiyatları 2013’ün ilk ayında enflasyonun üzerinde artarak yatırımcısına kazandırdı.


GYODER ve Reidin şirketince hazırlanan rapora göre, 2013 yılının ocak ayında yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,55, 2012 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 9,33 artış kaydetti. Aynı dönemde enflasyon yüzde 6,16 olurken ev fiyatları yüzde 9,33 ile enflasyonun üzerinde artış gösterdi.


İstanbul Avrupa yakasındaki markalı konut projelerinde fiyatlar yüzde 0,97, İstanbul Asya yakasındaki markalı projelerde ise yüzde 0,21 arttı. Yıllık bazdaki yüzde 9,33’lük artışın, 2012 yılındaki yüzde 6,16’lık enflasyon ile kıyaslandığında yüzde 3,17’lik bir artış anlamına geldiğini belirten GYODER Başkanı Aziz Torun, fiyat artışını şöyle yorumladı: “Bu da, sektördeki maliyet artışları dikkate alındığında, tüketici açısından oldukça düşük bir artış. Bundan sonraki süreçte, fiyatlardaki sınırlı hareketlenmenin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz.”