العربية русский English Türkçe Ana Sayfa
"Tüm Yeni Konut ve Ofis Projelerinin Buluşma Noktası"Konut projeleri ''yeşilleniyor''Türkiye'de Ocak 2013 itibarıyla 45 sertifikalı, 150 de sertifika adayı yeşil bina bulunuyor.


Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, yaptığı açıklamada, 2012 yılında, Türkiye'nin büyüme hızında, alınan istikrar tedbirleri dolayısıyla bir miktar azalma yaşandığını ve ekonomide vergisel tedbirler alındığını belirtti.


Türkiye'de Ocak 2012 itibarıyla 22 sertifikalı yeşil bina, 70'e yakın da sertifika adayı bina bulunduğunu anımsatan Sur, Ocak 2013'te ise 45 sertifikalı, 150 de sertifika adayı ''yeşil bina'' olduğunu kaydetti.


Sur, Türkiye gibi yapı stoğu 19 milyon olan bir ülkede, 195 bina az gibi görünse de sertifikalı ''yeşil binaların'' artış ivmesi gözönüne alındığında sektörün hızla büyüdüğünün ortaya çıktığını dile getirdi.


Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, ''Büyümenin nedeni hem konunun güncelliği hem de inşaat sektörünün çevre dostu uygulamalara yönelmesidir. Türkiye'deki örneklere baktığımız zaman birçok firmanın yeşil binalara yöneldiği ve projeleri için sertifika aldıkları görülür'' diye konuştu.(AA)