العربية русский English Türkçe Ana Sayfa
"Tüm Yeni Konut ve Ofis Projelerinin Buluşma Noktası"İstanbul’un gözdeliği artıyorBu kez dünyanın en küresel şehirleri sıralandı. Birbirinden ünlü kentlerin sıralandığı endekste İstanbul, bu yıl 4 basamak yükselerek 37'nci oldu.


 


Foreign Policy Dergisi ile Danışmanlık Firması A.t. Kearney ve Chicago Küresel İşler Konseyi ortaklığıyla hazırlanan listede, ilk üç sırayı New York, Tokyo ve Londra aldı.


 


2008 yılından bu yana iki yılda bir yayınlanan Küresel Şehirler Endeksi'nde İstanbul, bu yıl dört basamak yükseldi. 2008 yılında 28'inci sıradan giriş yaptığı sıralamada İstanbul, 2010'da sert bir gerileme göstererek 41'inci sıraya inmişti.


 


Bu yıl yükselişe geçen İstanbul'un güçlü yönleri gayrisafi yurtiçi hasıla artışı, orta sınıfın hızlı büyümesi, altyapının gelişmesi ve iş yapmanın giderek kolaylaşması olarak sayıldı. Diğer gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığı zayıf yönleri ise hava kirliği, istikrarsızlık, yolsuzlukta artış ve sağlık koşullarının kötüleşmesi olarak sıralandı.


Son birkaç yıldır devam eden finans krizlerine karşın New York ve Londra listenin zirvesindeki yerlerini korudu.


 


Paris ve Tokyo, bu yıl yer değiştirmekle birlikte, ilk 10 içindeki diğer şehirlerle açık ara fark kaydetti. Asya şehirleri endekste iyi bir performans göstermeye devam etti ve ilk 10 şehrin 3'ü Asya'dan çıktı. Tokyo'nun dördüncü basamakta yer aldığı listede Hong Kong beşinci, Seul sekizinci oldu.


 


İlk 10 içindeki diğer şehirler Los Angeles, Chicago, Washington DC ve Brüksel oldu