العربية русский English Türkçe Ana Sayfa
"Tüm Yeni Konut ve Ofis Projelerinin Buluşma Noktası"Dünyaya lüks konut açılımıMütekabiliyet şartının kalkmasıyla yabancıya mülk satışının önünün açılmasıyla Türk inşaat sektörü, lüks inşaat projeleriyle dünyaya açılıyor.


Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Başbakanlık Yatırım Ajansı, Türk inşaat projelerini dünyada tanıtmak amacıyla işbirliğine gidiyor. Projenin ilk durağı Dubai Cityscape Gayrimenkul Fuarı oldu.


GYODER Yönetim Kurulu Üyesi ve Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, Dubai’de başlayan tanıtım turunun, dünya çapında birçok ülkede devam edeceğini açıkladı. Yetgin, “Mütekabiliyetin ardından dünyadaki tanıtım turuna Dubai’den başladık. 8 Kasım’da ise Londra’da road show ile bu devam edecek. Başbakanlık Yatırım Ajansı ile birlikte GYODER olarak Türkiye’yi ve gayrimenkul sektörünü yabancılara anlatacağız. Dünyanın en büyük fonları ve şirket başkanları bu organizasyonlara davetli olarak katılacak. GYODER bu tanıtım turları ile Türkiye’nin gayrimenkul sektörünün tanıtım açısından büyük rol oynayacak. Londra’dan sonra Hong Kong, Singapur, Katar ve Malezya’da tanıtım turları devam edecek. Bu girişimlerle önümüzdeki 2-3 yılda Türkiye ekonomisine 15 milyar dolarlık kaynak kazandıracağız.” dedi.


Çalık Gayrimenkul olarak Beyoğlu Tarlabaşı’nda gerçekleştirdikleri kentsel dönüşüm projesinin hızla ilerlediğini belirten Yetgin, kısa süre içinde satışların başlayacağını söyledi. Projede ofis fiyatlarının metrekaresinin 7 bin ile 8 bin lira arasında olacağını söyleyen Yetgin, konut fiyatlarının ise bu rakamın biraz daha altında olacağını belirtti. Taksim ve İstiklal Caddesi’nde yaşayanları hedef müşteri olarak gördüklerini belirten Yetgin “Taksim, Galata, Tarlabaşı, İstiklal gibi lokasyonların ayrı bir kültürü var. Burada yaşamak isteyen bir kesim var. Müşteri kitlemizi bu kesim oluşturacak.” dedi. Yetgin son günlerde tartışma konusu olan “Emlak sektöründe kriz yaşanıyor mu?” sorusuna da cevap verdi. Sektörde çok az da olsa daralma yaşanmasına rağmen, satışlarda herhangi büyük bir sorun ile karşılaşılmadığını belirten Yetgin, “Şişme veya balonun tarifini iyi yapmak gerekir. İstanbul için bu terimi kullanmak pek mümkün değil. Evet bölgesel olarak fiyatların arttığı ve satışların azaldığı semtler olabilir ancak bunu sektörün geneline mal etmek yanlış olur.” şeklinde konuştu.