العربية русский English Türkçe Ana Sayfa
"Tüm Yeni Konut ve Ofis Projelerinin Buluşma Noktası"Dünyanın en büyük ikinci köprüsü!İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek otoyol projesi kapsamında yapılan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde sona yaklaşılıyor.


Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi dünyanın en büyük ikinci, Avrupa'nın ise en büyük projeleri arasında yer alıyor. 2009 yılında çalışmaları başlayan proje 433 kilometreyi kapsarken, bu yolun 49 kilometresini ise bağlantı yolu oluşturuyor. 372'si teknik elemandan oluşan 3 bin 700 personelin görev aldığı projede istihdam ileride 5 bine çıkacak.


Proje içerisinde yer alan Körfez Geçiş Köprüsü'de ise çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Asma köprünün temellerinden biri denizin içerisinde yer alacak. Yapım zorluğu nedeniyle kesonların temellerinin üretileceği havuzlardaki imalatlar 9 Ağustos gibi bitecek. İmalat bittikten sonra denize yüzdürülerek 'Kaytez Dere' denilen mevkide ıslak havuzda çalışma yapılacak. 2014 yılının mart ayında kuzeyde ve güneyde batırma işlemleri gerçekleştirilecek ve üzerindeki kule imalatları devam edecek. Çalışmaların 2015 yılında bitmesi ve köprünün trafiğe açılması planlanıyor.


Benzer bir yapının sadece Yunanistan'da bulunması nedeniyle ‘dünyanın en büyük ikinci köprüsü' olarak ifade edilen projede günlük ortalama 100 bin metreküp toprak hareketi oluyor ve yaklaşık bin 500 metreküp beton çalışması gerçekleştiriliyor. Söz konusu beton çalışması günde 35 Konut yapılmasıyla eş değer özellik gösteriyor.


Yapım bedeli ve Finansman maliyetiyle 9 milyar Dolar civarında olan projeyle yıllık 615 milyon Dolar tasarruf sağlanacak. Şu anda İstanbul-Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir devlet yolu güzergahında İstanbul'dan çıkan bir vatandaşın seyahat süresi 8-10 saat iken söz konusu proje bittiğinde yolculuk 3-3,5 saate düşecek. Bunda en büyük kısalma ise Körfez geçişinde sağlanacak.