العربية русский English Türkçe Ana Sayfa
"Tüm Yeni Konut ve Ofis Projelerinin Buluşma Noktası"6 bini aşkın konut biriminin yıkım çalışmaları sürüyorHaspolatlı, Türkiye'de bu yıl başlayan kentsel dönüşüm sürecinin kısa sürede önemli mesafe katettiğini ifade etti.


Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü Dönüşüm Alanları Daire Başkanı Hikmet Haspolatlı, ''5 Ekim'de yıkım kararı alınan 34 vilayetteki 6 bini aşkın konut biriminin yıkım çalışmaları hızla sürüyor'' dedi. Haspolatlı, TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi'nce Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi'nde düzenlenen ''Bursa Kenti Nasıl Dönüşecek? Yasal Çerçevenin Getirdikleri'' konulu panel öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.


'SÜREÇ HIZLI BİR ŞEKİLDE İLERLİYOR'


Türkiye'de kentsel dönüşüm sürecinin bu yıl başladığını ve kısa sürede önemli mesafe katedildiğini ifade eden Haspolatlı, finans ve riskli yapı tespitine ilişkin yönetmelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.


Haspolatlı, ''Süreç hızlı bir şekilde ilerliyor. Yeni bir yapılaşmanın başladığı bu dönemde uygulamaların başlaması için yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında uygulamalar sürüyor. Bu süreçte yönetmelikte revize çalışmaları gerekliliği doğdu. Eski yönetmelikte bir takım düzenlemeler yapıldı'' diye konuştu.


DÖNÜŞÜMDE İKİ TEMEL SÜREÇ


Kentsel dönüşümde iki temel uygulama sürecinin bulunduğuna dikkati çeken Haspolatlı, şöyle devam etti:


''Birincisi riskli yapı, diğeri de riskli alan süreci. Yani riskli yapı sürecinde, vatandaş kendi binasının sağlam olup olmadığından şüpheli ise bakanlığın lisans verdiği kuruluşlara risk tespiti yaptırıyor. Bu bina riskli çıkarsa, bu binanın mutlak suretle yıkılması söz konusu. Tabi burada bir itiraz süreci var. İtiraz sürecini özellikle akademisyenlerin yoğunlukta olduğu bir komisyon tarafından değerlendiriliyor. Bu itiraz süreci uygun bulunmaz, yapı riskli olarak tescillenirse, bu bina mutlak suretle yıkılacak.''


EVİ YIKILANA 18 AY KİRA YARDIMI


Hem bina hem de alan bazında tespit çalışmalarının devam ettiğine de değinen Haspolatlı, şöyle konuştu:


''5 Ekim'de yıkım kararı alınan 34 vilayetteki 6 bini aşkın konut biriminin yıkım çalışmaları hızla sürüyor. İtiraz süreçleri tamamlanıp, yıkımlar hızlı bir şekilde devam edecek. Alansal uygulamalar da başladı. Vatandaş kendi binasını yapmak istiyorsa ya müteahhide gidecek ya da bakanlığa gelebilir. Ev yıkıldıktan sonra 18 ay boyunca kira yardımı yapılacak. Burada uygulamayı vatandaş kendi yapacak.''(Ensonhaber)